Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Ocieplanie budynku- koszt, materiały, formalności | Na co zwrócić uwagę?

20.02.2021

Zastanawiasz się czy warto zdecydować się na ocieplanie domu? W takim razie jesteś w dobrym miejscu. Nasz artykuł przedstawi ci najważniejsze kwestie na które warto zwrócić uwagę. Po jego przeczytaniu będziesz wiedział:

  • Jakie są korzyści z ocieplenia domu?

  • Poznasz koszty ocieplenia domu.

  • Wszelkie formalne kwestie.

  • Jakie są metody ocieplenia?

  • Jakie są materiały do dociepleń?

  • i więcej.

Zapraszamy do czytania.

 

Przydatne materiały:

 Jeśli jesteś zainteresowany i zastanawiasz się, jaki materiał do ocieplenia wybrać to zapraszamy do poczytania naszego artykułu na temat
Styrodur czy Styropian co Cieplejsze?

 

Jakie są korzyści z termoizolacji domu?

Podstawowe korzyści wynikające z ocieplenia domu to przede wszystkim spadek kosztów ogrzewania, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wypuszczanych do środowiska, poprawa mikroklimatu pomieszczeń, lepsza szczelność zmniejszająca występujące przeciągi, lepsza paraprzepuszczalność chroniąca dom przed rozwojem pleśni i grzybów, wyższa wartość domu na rynku nieruchomości, lepszy wygląd elewacji.


 

Powyższe to tylko niektóre z pozytywów pojawiających się krótko po założeniu warstwy izolacyjnej. Wszystkich zalet jest jeszcze więcej, a zatem już na pierwszy rzut oka widać, że inwestycja powinna się opłacać.

 

Energooszczędność czyli mniejsze rachunki za ocieplanie

Za każdym razem, gdy czytamy o ocieplaniu domu pojawia się hasło „energooszczędność”. Nakładanie warstwy styropianu lub wełny mineralnej na ściany domu ma bowiem przynieść jeden podstawowy skutek – zmniejszyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu. 

biały kaloryfer

A zatem w domu ma być cieplej zimą, a latem ściany nie mają się zbyt mocno nagrzewać. Takie działanie powoduje, że koszty, które dotychczas mieszkańcy ponosili na paliwo grzewcze mogą zostać znacznie zmniejszone.
 

Ponadto energooszczędność nie tylko zmniejszy wydatki na ogrzewanie, ale również zmieni klasę energetyczną nieruchomości. Oznacza to, że nieruchomość stanie się droższa na rynku i bardziej pożądana przez potencjalnych nabywców.

Energooszczędność domu warunkuje prawidłowe położenie izolacji i zadbanie o to, aby znalazła się ona we wszystkich zalecanych miejscach.
 

Obniżenie kosztów eksploatacji domu można bowiem najszybciej uzyskać po zaizolowaniu ścian zewnętrznych i położeniu dodatkowej warstwy termoizolacyjnej stropodachu.
 

Jest to uzasadnione, gdyż za utratę ciepła odpowiedzialne są przede wszystkim ściany, okna, dach i piwnica, czyli wszystkie przegrody budynku.
 

Dobre przygotowanie izolacji – właściwe przygotowanie podłoża, wysoka jakość materiałów izolacyjnych, odpowiednio wybrana technologia wykonania ocieplenia – to podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę decydując się na wykonanie prac.
 

Korzyścią jest bez wątpienia zmniejszenie kosztów utrzymania budynku, co wynika ze zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Oprócz tego, jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie wraz z wymianą okien i modernizacją instalacji, zapewniony zostanie komfort dla użytkowników budynku i jednocześnie wzrośnie wartość remontowanej nieruchomości. 
 

Jest to bez wątpienia bardzo dobra inwestycja na przyszłość, która bardzo często zwraca się podczas sprzedaży. Trzeba przyznać że ocieplanie budynku to spora inwestycja, ale zwrot kosztów następuje bardzo szybko.
 

Właśnie z powodu licznych korzyści warto rozważyć docieplenie starego budynku, a podczas budowy nowego domu, wliczyć cenę ocieplenia do przewidywanego kosztu całej budowy.

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Warto zwrócić uwagę na to aby otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (jest to dokument określający ilość energii niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku).

Zanim wprowadzone zostały takie świadectwa, kupujący czy też wynajmujący dany budynek miał kłopoty ze sprawdzeniem jak wyglądają rzeczywiste koszty ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji czy też oświetlenia.
 

Na szczęście w dzisiejszych czasach jest to dokument bardzo ważny, bardzo często uważany za równie istotny jak akt własności.

 

Nowy świeży i estetyczny wygląd budynku

Wykonanie izolacji domu polega najczęściej na przymocowaniu warstwy termoizolacji (styropianu) do podłoża (ściany), za pomocą kleju i łączników, położeniu warstwy zbrojącej z siatką z włókna szklanego oraz pokryciu wszystkiego warstwą wybranego tynku. 
 

Przeprowadzenie tego typu prac pozwala na uzyskanie bardzo ładnych, kolorowych i świeżych elewacji. W nowych domach elewacja zawsze jest czysta i estetyczna, ponieważ są one nowe.
 

W starych domach natomiast wykonanie izolacji nie tylko będzie poprawiać komfort życia, ale również nada budynkowi zupełnie nowy wizerunek.
 

Powyższe argumenty na korzyść ocieplania budynków to tylko kropla w morzu dobrodziejstwa jakie spływa na inwestorów, którzy zdecydują się zainwestować i wykonać pracę.
 

Ponadto ocieplanie domów to duży krok w przyszłość, który zaprocentuje również przyszłym pokoleniom i dlatego warto iść do przodu. 

 

Docieplanie a ekologia

Każde gospodarstwo domowe emituje do atmosfery dwutlenek węgla, który niekorzystnie wpływa na nasze środowisko naturalne. Emisję dwutlenku węgla można ograniczyć poprzez założenie odpowiedniej izolacji budynku, która zmniejsza spożycie energii, a co za tym idzie, obniży zużycie ogrzewania, czyli pobór nieodnawialnych źródeł energii. 

Ponadto źródeł oszczędności i pro-ekologicznych możliwości można szukać również na innych etapach budowy i wykańczania budynku. Warto chociażby zwrócić uwagę na wentylację, która zapewnia odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach domowych, a która jest zależna zarówno od dobrze wykonanej izolacji, jak i wyboru szczelnych okien, i drzwi.
 

Jak sam widzisz korzyści jest wiele. Odpowiednie docieplenie budynku, staje się powoli standardem.

 

Formalności 

Przed rozpoczęciem prac należy zadbać o kilka formalnych kwestii (prawnych oraz planistyczno diagnostycznych).

 

Audyt Energetyczny Budynku

Najczęściej okazuje się, że ciepło ucieka przez zewnętrzne ściany, fundamenty czy dach budynku. Warto również zbadać drzwi, okna i duże okna balkonowe, w szczególności gdy są stare. Nie można zapomnieć także o nadprożach czy wieńcach, które mogą być nieocieplone.


Przed przystąpieniem do prac związanych z termoizolacją, należy przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Ekspertyza pozwala wskazać, które elementy wymagać będą ocieplenia, które uszczelnienia, a które całkowitej wymiany.
 

Warto również zbadać dom termowizyjnie co upewni nas odnośnie elementów wymagających prac. Kolejnym krokiem będą formalności.

 

Formalności Prawne

Niektóre z prac termomodernizacyjnych wymagają jedynie zgłoszenia w starostwie, natomiast większe remonty projektu oraz pozwolenia na budowę.
 

Zaletą termomodernizacji jest wsparcie przez rząd, dzięki czemu możemy ubiegać się o tzw premię termomodernizacyjną. Po zdobyciu funduszy, należy zebrać wykonawców, dobrać materiały oraz opracować harmonogram prac.

 

Kiedy wymagane jest zgłoszenie, a kiedy pozwolenie?

Zgłoszenia – wymagane są przy pracach remontowych takich jak wymiana pokrycia dachu, instalacji gazowej/grzewczej/wodnej, ocieplania ścian zewnętrznych (przy wysokości nie przekraczającej 12m), docieplenia dachu, montażu urządzeń na budynku czy przebudowie poddasza.

Pozwolenie na budowę – wszelkie przebudowy wymagają takiego pozwolenia, zarówno zmiana wielkości okien, stworzenie nowych otworów okiennych i drzwiowych, zmiana konstrukcji dachu czy tworzenie nowych instalacji.
 

Bez formalności – można wymieniać okna i drzwi zewnętrzne (bez zmiany ich rozmiarów), posadzki i grzejniki i wykonywać konserwacji bieżącej, która może być przykładowo malowanie ścian.

W sytuacji gdy dom ma kilku właścicieli, remont całego budynku lub wspólnych jego części wymagać będzie zgody wszystkich.

 

Kiedy najlepiej rozpocząć prace dociepleniowe?

Najlepszym okresem na rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych będzie wiosna, tak aby zakończyć wszystko do jesieni. Kolejność prac zależy oczywiście od tego co wykaże wcześniej przeprowadzony audyt.
ocieplone małe domki

 

Czasami może okazać się, że konieczna będzie jedynie wymiana okien czy docieplenie ścian piwnic. Zdarza się jednak, że zakres prac będzie znacznie szerszy.
 

 Aby sprawdzić czy termomodernizacja przebiegła zgodnie z naszymi założeniami najlepiej porównać zdjęcia termowizyjne przed i po wykonaniu prac.

 

Jakie są materiały do ocieplania budynku?

Sposobów na ocieplenie domu jest wiele. Chciałbym przedstawić teraz kilka najpopularniejszych z nich:

 

Styropian

Jest to jedna z najpopularniejszych form. Styropian jest tani, sprawdzony i łatwy w montażu. Warto także zastanowić się nad wyborem pomiędzy styropianem szarym a białym.
 

Wśród cech specyficznych należy wskazać przede wszystkim na znaczną odporność na wilgoć. Jest to materiał, który łatwo nie nasiąka, kiedy znajdzie się on w bezpośrednim kontakcie z wodą. Najlepiej zastosować odmianę PSN bądź polistyrenu ekstradowanego.
 

 Jednakże, styropian posiada znaczny współczynnik przewodzenia ciepła, oddziałuje on na grubość warstwy ocieplenia, a także co za tym idzie – bilans energetyczny nieruchomości. W stosunku do wełny mineralnej, styropian charakteryzuje zupełna nieprzepuszczalność. Jednakże, jest to materiał wykorzystywany do ocieplania budynku, który również posiada wady.
 

 Mowa przede wszystkim o niekorzystnych parametrach akustycznych, przede wszystkim drganiach, gdyż rozprzestrzeniają się one w przestrzeni.

 

Styropian do ocieplania domu

 

Wełna 

Wełna mineralna to kolejna bardzo popularna forma ocieplania. Główne dlatego że jest ona bardzo efektywna, oraz łatwa w montażu. Wśród niewątpliwych pozytywów przemawiających za wełną mineralną jest jej elastyczność, co jest jednoznaczne z bezproblemowym oraz szczelnym wypełnieniem powierzchni, w której zostaje ona zaaplikowana.
 

Oprócz tego, wśród cech specyficznych wełny mineralnej należy wskazać na ognioodporność oraz podatność na wpływ znacznych temperatur. Kiedy wziąć pod uwagę wady, należy wspomnieć przede wszystkim o nieodporności na wilgotność. Ta cecha sprawia, że po dłuższym użytkowaniu następuje zauważenie braków w izolacyjności tworzywa.
 

Należy wziąć pod uwagę, że wilgotne środowisko sprawia, że grzyby mają wprost idealne warunki rozwojowe, co wpływa negatywnie na zdrowie oraz samopoczucie osób zamieszkujących taką nieruchomość.

Wełna mineralna do ocieplania domów

Styrodur

Styrodur to materiał bardzo często mylony ze styropianem. Jest to materiał droższy od styropianu, jednak o podobnych parametrach. W czym więc tkwi haczyk? Styrodur wytwarzany z polistyrenu, ma o wiele mniejszą grubość (a taką samą wartość izolacyjną).
 

 Pozwala nam to bardzo zaoszczędzić nieco miejsca w pomieszczeniach. Sturodur jest także dużo twardszy oraz odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. 

 

 

Szary styrodur do ocieplana domów

 

 

 


 

Docieplanie budynków od wewnątrz

Nasze ściany możemy ocieplić od wewnątrz lub od zewnątrz. Ocieplania od wewnątrz praktycznie się już nie stosuje. Spowodowane jest to gorszymi parametrami fizycznymi takiej metody oraz ryzykiem powstania pleśni poprzez nieprawidłowe odprowadzanie wilgoci.
 

Producenci jednak starają się tak modyfikować metody by ten sposób docieplenia dziąłał coraz lepiej. Dlaczego więc ludzie czasami decydują się na takie rozwiązani?
 

Stosuje je się przy dużej części budynków zabytkowych (ze względu na konserwatorów), oraz budynkach z ograniczonymi prawami własnościowymi.

 

Docieplanie budynków od zewnątrz

Jest zdecydowanie bardziej popularny i skuteczny sposób. Dzięki niemu praktycznie likwidujemy ryzyko skraplania wody w ścianie. Zachowujemy także więcej ciepła w pomieszczeniach tworząc przy tym korzystny mikroklimat. Zdecydowanie polecamy wybrać ten sposób. 

 

Metody Ocieplania Budynków

Niestety nie jest to koniec decyzji jakie musisz podjąć. W docieplaniu nieruchomości można skorzystać z dwóch sposobów. Jeden z nich nosi miano metody lekkiej mokrej, a drugi znany jest pod nazwą metody lekkiej suchej. 

 

Metoda Lekko Mokra

Pierwsza z wymienionych metod bazuje na przyklejaniu styropianu, albo też wełny mineralnej do ścian zewnętrznych nieruchomości. W dalszej kolejności należy zastosować warstwę izolacji termicznej przy pomocy tynku cienkowarstwowego.
 

W przypadku techniki lekkiej mokrej nie bierze się pod uwagę występowania mostków termicznych, a jak wiadomo, dzięki ich obecności z nieruchomości szybciej wydostaje się ciepło. Szacuje się, że całkowity ciężar ocieplenia waha się od 10 do 30 kg/m2.

 

Metoda Lekko Sucha

Z kolei docieplanie nieruchomości przy pomocy metody lekkiej suchej opiera się na przymocowaniu warstwy izolacji termicznej do ściany zewnętrznej.
 

Do tej czynności służą zszywki, gwoździe oraz wkręty. Można zastosować zarówno wełnę mineralną, jak i styropian, materiał zostaje umieszczony pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, który następnie jest wzbogacany o wymaganą warstwę elewacyjną.

 

Koszt ocieplenia domu/budynku

Kiedy mowa o docieplaniu budynku, nie można pominąć kosztów z tym związanych. Jednakże w trakcie szacowaniu końcowych wydatków niezbędne jest wzięcie pod uwagę paru elementów.

 

Wybór firmy (robocizna)

Pierwszy czynnik to wybór firmy budowlanej, której rolą jest zajęcie się docieplaniem. Przyjmuje się, że przeciętny koszt robocizny waha się między 25 a 35 zł za m2. Oczywiście stawki będą się różnić w zależności od lokalizacji, doświadczenia fachowca, sytuacji na rynku i wielu innych czynników

Koszt materiałów

Oprócz robocizny, należy także wziąć pod uwagę wydatki, które ponosi się na stosowane materiały. Ogromną rolę odgrywa technologia ocieplania, grubość izolacji termicznej, a na końcu także dokonanie wyboru właściwego producenta.
 

Należy mieć na uwadze, że najniższa cena materiału z reguły przekłada się na większe wydatki w przyszłości, których właściciele nie będą musieli pokrywać, kiedy zostanie zakupiona dobrej jakości wełna bądź styropian.
 

Kiedy padnie decyzja o docieplaniu budynku przy pomocy płyt styropianowych, gdzie jedna z nich kosztuje mniej więcej 20 zł na m2, wydatki na zaprawę to 2zł za kg, siatka 2,5 zł za m2, a klej do siatek kosztuje mniej więcej 1,80 zł za kg to planowane wydatki na ocieplenie nieruchomości, w które wlicza się robociznę, materiały oraz ukończenie elewacji wahają się od 100 do 110 zł za m2.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!